Tweet |
|
Sinoptiķiem prognozējot aukstāka laika iestāšanos Latvijā decembra vidū, speciālisti paredz, ka tas varētu līdz atnest dažādas saaukstēšanās, vīrusu slimības, to starpā, gripu, kas pēdējos gados ir neatņemama ziemas sastāvdaļa lielai daļai Latvijas iedzīvotāju. Lai izvairītos no saslimšanas un negatīvajām sekām, rekomendē laicīgi domāt par profilaksi un imunitātes stiprināšanu.
Kā liecina pēdējo gadu pieredze, gripas uzliesmojumi aktīvākie ir laika periodā no decembra līdz martam, tomēr precīzi prognozēt slimības izplatīšanos ir grūti. To ietekmē dažādi faktori, sākot no laika apstākļiem, vīrusu izplatības un zināma mēra arī iedzīvotāju imunitāte. Gripa ir nopietna slimība, kas bīstama ne tikai tās norises laikā, bet arī pēc slimības, jo nereti tā turpinās dažādu komplikāciju formā. Gripai raksturīgi strauji uzliesmojumi un liels inficēto cilvēku skaits.
Kā norāda Latvijas Infektoloģijas centra direktore, profesore Baiba Rozentāle, lai arī pašreiz gripa Latvijā vēl nav plaši izplatījusies, cilvēkiem jābūt piesardzīgiem. “Latvijā 25.novembrī tika reģistrēts viens B gripas saslimšanas gadījums, kas tika ievests no ārzemēm. Pēc pasaules monitoringa datiem, gripas vīrusu izdale pagaidām ir ļoti zema. To varētu skaidrot ar ziemai neraksturīgi siltajiem laikapstākļiem. Taču cilvēkiem jebkurā gadījumā vajadzētu ievērot piesardzības pasākumus,” norāda B. Rozentāle.
“Gripa visaktīvākā varētu būt decembra beigās un janvārī. Martā ir novērojama tā sauktā vēlā gripa. Drošības pasākumi, kas jāievēro lai izvairītos no saslimšanas, protams, ir vakcinācija, jācenšas izvairīties no publiskiem pasākumiem slēgtās telpās.
Īpašu uzmanību veselības jautājumiem vajadzētu pievērst riska grupām: bērniem līdz divu gadu vecumam, cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem, kā arī tiem, kam ir novērojamas blakusslimības un imūnās sistēmas vājums. Pie riska grupas pieder arī mediķi, skolotāji, veikalu darbinieki, lielpilsētu iedzīvotāji, grūtnieces, kā arī sabiedriski aktīvi cilvēki,” atzīmē Baiba Rozentāle.
Lai pasargātu sevi un savu ģimeni no bīstamās slimības, uztura un medicīnas speciālisti iesaka laicīgi domāt par profilaksi – organisma un imunitātes stiprināšanu, kā arī vakcināciju. Organisma stiprināšanā būtisks ir pilnvērtīgs un vitamīniem bagāts uzturs, pietiekams miegs, kā arī atbilstošs apģērbs. Lai nodrošinātu imunitāti pret gripu, speciālisti visbiežāk cilvēkiem, jo īpaši riska grupu pārstāvjiem, iesaka vakcinēties, jo tas ļauj izvairīties no saslimšanas vai arī slimību izslimot vieglākā formā un bez komplikācijām.
Tweet |
|