Tweet |
|
Tiesājoties ar Neatkarīgās izdevēju SIA Mediju nams, labklājības ministre Ilze Viņķele piesaistījusi apšaubāmu palīgspēku. Viņas aizstāvis lietā ir cita valsts pārvaldes resora pārstāvis un arī valsts amatpersona – Kaspars Vecozols. Ar lietu viņš gan strādājot no pamatdarba brīvajā laikā.
Tieslietu ministrijā K. Vecozols ir juriskonsults Civiltiesību departamenta Komerctiesību nodaļā. Laikā, kad viņam jāpārliecina tiesa par avīzes it kā pastrādāto ministres autortiesību aizskārumu, viņš attiecīgi ministrijā neatrodas un nestrādā. «Tas rada aizdomas, ka valsts administratīvie resursi tiek izlietoti personīgos nolūkos,» spriež Mediju nama advokāts Zigurds Krastiņš.
Uzreiz jāpaskaidro, ka juriskonsulta brīvprātīgā blakus nodarbe ir ar Tieslietu ministrijas vadību saskaņota un tātad formāli – absolūti legāla. Veiksme gan pagaidām nav šā gados jaunā advokāta – amatiera – sabiedrotā, jo pirmā instance lēmusi par labu Mediju namam. K. Vecozols informē, ka lēmumu noteikti pārsūdzēs, jo, pēc viņa domām, ar šo spriedumu nav panākts taisnīgs noregulējums. Tas nozīmē, ka Tieslietu ministrijas darbiniekam nāksies piedalīties vēl citās sēdēs, šim nolūkam tērējot laiku, ko viņš citādi būtu veltījis tiešajiem pienākumiem. Juriskonsults uzsver, ka pārstāvēt I. Viņķeles intereses tiesā viņam atļauj Tieslietu ministrijas valsts sekretāra parakstīts administratīvs akts. Dienā, kad notika lietas noklausīšanās, viņš paguvis iekļauties pusdienas pārtraukumā, savukārt sēdei, kurā notika skatīšana pēc būtības, viņš paņēmis bezalgas atvaļinājumu. Ja notiks pārsūdzēšana, tādu nāksies ņemt atkal. Taču vismaz oficiāli I. Viņķele nesaņemto algu viņam nekompensēs. Ar klienti noslēgts bezatlīdzības pilnvarojuma līgums. Abi esot labi paziņas, skaidro K. Vecozols, gan neieslīgstot plašākā skaidrojumā par šo attiecību vēsturi. Jāpieļauj, ka to izcelsme meklējama kopīgās politiskās interesēs.
Savulaik K. Vecozols ziedojis vienai no Vienotības sastāvdaļām – nu jau likvidētajai partijai Jaunais laiks – 2005 latus. Darbojies tās jaunatnes organizācijas vadībā un arī neveiksmīgi startējis no šīs partijas saraksta Rīgas domes vēlēšanās 2005. gadā. Pēc tam viņš pievērsās jurisprudences studijām. Kaut arī nav zvērināts advokāts, acīmredzot savas kompetences viņš uzskata par pietiekamām arī šāda darba darīšanai.
Jāatgādina, ka konkrētās lietvedības būtība skar I. Viņķeles autortiesības, ko viņa vērtē augstāk par sabiedrības tiesībām uzzināt, kādi neformāli kontakti vieno atsevišķus izredzētus politiķus (viņu pašu to skaitā) ar represīvajām iestādēm.
Labklājības ministre bija iemūžinājusi mirkļus no saviesīgas ballītes, kurā partijas Vienotība politiķi – brāļi Pēteris un Juris Viņķeļi – patīkami vada laiku Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka vietnieces Jutas Strīķes un viņas vīra, Militārās izlūkošanas un drošības dienesta darbinieka Maigura Strīķa sabiedrībā. Neatkarīgajā tika publicēts ilustratīvs un skaidrojošs materiāls par šādu fotogrāfiju eksistenci. Pēc tam visi materiāli nodoti tiesībsargājošo iestāžu rīcībā. Savukārt fotogrāfiju autore I. Viņķele vērsās tiesā, pieprasot piedzīt no izdevēja 3000 latu par morālā kaitējuma nodarīšanu un 240 latu par autoratlīdzību, ko viņa it kā nopelnījusi par fotogrāfiju uzņemšanu.
Jāpiebilst, ka par Vienotības un KNAB īpaši privileģētajām attiecībām liek domāt ne tikai šis fotogrāfiju skandāls. Bijušais KNAB izmeklētājs Ruslans Balakleiskis vakar ekskluzīvā intervijā Neatkarīgajai ilustrēja Vienotības pietuvinātību ar citu piemēru: «Vajadzētu taču, lai vismaz formāli iestāde, kaut vai pieklājības pēc, uzvestos kā neitrāla. Bet KNAB priekšnieka vietnieka darba kabinetā pirms vēlēšanām karājās paštaisīts plakāts ar tekstu: Spēks ir vienotībā.
Tweet |
|