Tweet |
|
Situāciju, kad valsts iestādes nespēj vienoties, ko darīt ar Dziesmu svētku biļešu spekulantiem, izmanto negodprātīgi pārdevēji, biļešu cenas paaugstinot gandrīz desmitkārtīgi.
“Es piecas stundas rindā stāvēju. Nopirku astoņas biļetes, pats tagad aiziešu par brīvu,” telefona sarunā stāsta vīrietis, kas interneta sludinājumu servisā ss.lv ievietojis sludinājumu par sešu biļešu pārdošanu uz deju uzvedumu “Tēvu laipas”, kas ir viens no centrālajiem XXV Dziesmu un XV Deju svētku pasākumiem. Biļetes tiek pārdotas katra par 60 latiem un, lai arī to sākotnējo cenu peļņas kārotājs atklāt negrib, zināms, ka tās nav bijušas dārgākas par 15 latiem, kas bija maksimālā cena šī deju uzveduma biļetēm. Sarunas beigās runātājs jau ir iegājis tādā pārdevēja azartā, ka gatavs biļešu cenu nolaist līdz 40 latiem, ja ņemu visas sešas.
Lai arī jau četrkāršs uzcenojums šķiet liels, tie nebūt nav biļešu spekulantu nekaunības griesti: tajā pašā sludinājumu lapā iespējams atrast piedāvājumus, kur vienas biļetes cena uzaudzēta gandrīz desmitkārtīgi: no 9 uz 80 latiem, ir arī piedāvājumi par 120 latiem. Neskatoties uz augstajām cenām, nra.lv sazvanītie pārdevēji atzīst, ka interese par viņu piedāvājumu ir liela gan no vietējo, gan ārzemnieku puses. Vairāki biļetes jau pārdevuši.
Tā kā konkurence pēdējā brīža biļešu pārdošanā ir liela (ss.lv ievietoti vairāk kā simt sludinājumu par biļetēm uz Dziesmu svētku pasākumiem), atsevišķu pārdevēju izmanība brīžiem tuvojas mārketinga jomā strādājošo līmenim: lai iekārdinātu potenciālos pircējus, savos sludinājumos viņi izmanto tādas viltības kā saukļus “Ekskluzīvas vietas” un atlaides, pērkot vairākas biļetes kopā. Vairāki pārdevēji uzticības vieicināšanai piedāvā pircējam uzrādīt arī čeku: šāda apdomība, iespējams, saistāma ar nesenajiem Positivus biļešu viltošanas gadījumiem, kad ieejas karšu iegādei tika izmantoti viltotu kredītkaršu dati.
Šogad nav konstatēts neviens Dziesmu svētku biļešu viltošanas gadījums, jo organizatoriem bijusi cieša sadarbība ar likumsargājošajām iestādēm, tomēr Valsts policija atgādina, ka jābūt uzmanīgiem biļetes pērkot “no rokas”: lai arī lielākā daļa biļešu pārdevēju vienkārši nav godprātīgi, cenas uzskrūvējot nesamērīgi augstu, pa vidam var gadīties arī kāds blēdis, kurš tirgo viltotas biļetes.
Neskaidrības valda arī par jautājumu, vai šāda biļešu tirgošana no rokas rokā, paaugstinot cenu, vispār ir atļauta. Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Sigita Pildava sarunā ar nra.lv norādīja, ka “likums neaizliedz spekulāciju”, kas nozīmē, ka no Valsts policijas viedokļa šāda biļešu tirdzniecība ir pieļaujama, kamēr Valsts ieņēmumu dienesta pārstāve Evita Teice-Mamaja notiekošo komentē šādi: “Saimnieciskā darbība, ja tā iecerēta iegādājoties XXV Vispārējo latviešu dziesmu un XV Deju svētku pasākumu biļetes par lētāku cenu un pārdodot tās par dārgāku, nav pieļaujama.”
Neskatoties uz to, ka VID biļešu tirdzniecību atzīst par nelikumīgu, viņi šajā sakarā neko netaisās darīt, jo liela mēroga biļešu tālāk pārdošana nav iespējama, tāpēc, ka Dziesmu svētku biļešu tirdzniecībai ticis piemērots ierobežojums, kas paredzēja, ka viena persona nevar iegādāties vairāk par 8 biļetēm.
VID nostāju Valsts policija uzskata par nepamatotu un muļķīgu, norādot, ka valstī valda brīvais tirgus un, ja spekulācija ir nelikumīga, nelikumīga ir arī visa mazumtirdzniecība.
Tweet |
|