Tweet |
|
Apsniguši gruveši, žogs, sniega nosaldēti ziedi, ieputināti melni maisi, fotogrāfijas, rotaļlietas un veikala karkass – tā pašlaik izskatās Zolitūdē, vietā, kur sabruka veikals Maxima un bojā gāja 54 cilvēki. Uzreiz pēc traģēdijas Rīgas mērs Nils Ušakovs sacīja, ka šajā vietā izveidos piemiņas vietu.
Zolitūdes iedzīvotāji, ikdienā redzot veikala vraku un nenovākto gruvešu kaudzi, jūtas neomulīgi. Daudziem Maxima tuvumā dzīvojošajiem aizvien ausīs skan troksnis, ar kādu iegruva jumts, un acu priekšā ir tuvinieki, kuri diennaktīm dežurēja pie veikala. Viņus interesē, kad laukumu nokops ne tikai sāpīgo emociju, bet arī teritorijas sanitārā stāvokļa dēļ, – tur smakojot produktu atliekas un skraidot žurkas.
Kaut arī pašvaldībā ir saņemtas apkārtējo namu iedzīvotāju sūdzības par iežogotās teritorijas sanitāro stāvokli, tik ilgi, kamēr nav veikta daudzstāvu jaunceltnes padziļināta un neatkarīga ekspertīze, laukums no tajā savāktajiem būvgružiem netiks atbrīvots, jo nevar zināt, ko drīkst vai nedrīkst darīt ar veikala Maxima drupām, Neatkarīgajai sacīja Rīgas mēra preses sekretāre Olga Proskurova. Ēka atrodas veikalam aizmugurē, un abas būves Maxima jumta līmenī bija savienotas. Tagad jāsaprot, vai vēl nepabeigtā dzīvojamā māja ir dzīvošanai droša. Varbūt tā jānojauc. Varbūt ir kāds cits variants, ko iesākt ar māju, kas Latvijas iedzīvotājiem vienmēr atgādinās par 54 upuriem. Pabeigt veikala atlikušo konstrukciju nojaukšanu bez informācijas par blakus esošās augstceltnes stabilitāti ir ļoti riskanti. Ja eksperti atzīs, ka jaunceltne ir jānojauc pirms veikala Maxima demontāžas, SIA Homburg Zolitude tā arī rīkosies.
Ar dzīvojamās ēkas kompleksa attīstītāju SIA Homburg Zolitude ir vienošanās par veikala Maxima drupu novākšanu pēc ekspertīzes beigām. Plānots, ka tā ilgs līdz šā gada beigām. Tomēr pašvaldība aicina ēkas īpašniekus sakopt teritoriju, cik to atļauj policijas noteiktie ierobežojumi un drošības nosacījumi.
Rīgas dome un SIA Homburg Zolitude ir apspriedušas iespēju traģēdijas vietā iekārtot piemiņas vietu. O. Proskurova sacīja, ka ir panākta principiāla vienošanās, – kaut arī tā ir privāta teritorija, piemiņas vieta būs. Neilgi pēc glābšanas darbu pabeigšanas izskanēja informācija, ka sabiedrībā visatbalstītākā ideja ir piemiņas parks ar 54 kokiem, kas simbolizētu mūžīgu piemiņu katram Zolitūdes traģēdijā bojāgājušajam. Sagruvušā veikala investoru pārstāvis no Homburg Eastern Europe Fund B. V. Joss Frautiers un SIA Homburg Zolitude vadītājs Džeimijs G. Torpejs sarunā ar Neatkarīgo aizvadītajā nedēļā pieļāva: «(..) Tad skatīsimies, ko izveidot bijušā veikala vietā: vai tā būtu piemiņas vieta, varbūt piemineklis ārstiem, ugunsdzēsējiem un glābējiem kā profesijai, varbūt tur varētu uzbūvēt, piemēram, sociālo māju. Tas būs jālemj kopā ar pašvaldību, vietējiem cilvēkiem, valdību.» Veikala nogruvumā dzīvību zaudēja trīs glābēji. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Viktorija Šembele noteica, ka ugunsdzēsējiem ir savs muzejs un tajā ir piemiņas vieta tiem, kuri gājuši bojā, pildot dienesta pienākumus. O. Proskurova norādīja, ka šis ir sensitīvs jautājums un nekāds lēmums netiks pieņemts pirms sabiedriskās apspriešanas, lai noskaidrotu cilvēku viedokļus, idejas un ierosinājumus, kādai un kur jābūt piemiņas vietai un vai vispār tāda ir jāveido.
Latvijas–Lielbritānijas Tirdzniecības palātas dibinātājs un valdes priekšsēdētājs Mārcis Liors Skadmanis un viņa ģimene Zolitūdes traģēdijā zaudēja tēti un jaunāko māsu Dainu. Viņa, talantīga māksliniece, bija uzvarējusi 2014. gada Rīgas Ziemassvētku eglītes konkursā ar savu darbu Ziemassvētku eglīte vējā. Dainas piemiņai šī instalācija ļoti ātri tika izgatavota un uzstādīta pie Kongresu nama, un, kā īsi pēc traģēdijas sacīja M. L. Skadmanis, viņš cer, ka māsas iecerētā un projektētā instalācija kalpos kā piemiņas memoriāls visām 21. novembra traģēdijā zaudētajām dvēselēm.
Tweet |
|