Tweet |
|
Pieaugot saslimstībai ar gripu, mediķi atgādina, ka svarīgi ir vakcinēties, jo tas palīdz arī stiprināt kolektīvo aizsardzību pret gripu.
Novembra pēdējā nedēļā ambulatorajās iestādēs reģistrēti 30 klīniski apstiprināti gripas gadījumi, tomēr vīrusa intensitāte joprojām saglabājas zema, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) publiskotais gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringa jaunākais pārskats.
“Gripa ir akūta, sevišķi lipīga vīrusu infekcija, kas var izraisīt smagas komplikācijas arī pilnīgi veselam cilvēkam, kurš neietilpst nevienā no riska grupām. Gripas infekcijas galvenais avots ir slimais cilvēks. Tāpēc ir ļoti svarīgi, ka, piemēram, ģimenē pretgripas vakcīnu saņem ne vien grūtnieces, bērni vecumā no 6 līdz 23 mēnešu vecumam, hroniskie slimnieki un cilvēki vecumā pēc 65 gadiem, bet arī viņu ģimenes locekļi un tuvinieki. Tas palīdz stiprināt kolektīvo aizsardzību pret gripu, kā arī ir liels psiholoģiskais atbalsts riska grupu pārstāvjiem,” ģimenes locekļu un tuvinieku lomu skaidro ģimenes ārsts Ainis Dzalbs.
Galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis norāda, ka nekad nav par vēlu vakcinēties, tomēr īpaši svarīgi būtu vakcinēties paaugstināta riska pacientiem, tostarp grūtniecēm, cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām, kā arī pacientiem, kuriem plānota operācija.
To uzsver arī peciāliste ginekoloģijā un dzemdniecībā Dace Rezeberga, kas norāda, ka grūtnieces ir riska grupa, jo grūtniecības izraisītās izmaiņas sirds-asinsvadu un elpošanas sistēmās reizē ar pazeminātu imunitāti nosaka smagāku slimības norisi un augstāku komplikāciju iespējamību.
Vakcinācija pret gripu ik gadus ieteicama ikvienam, tomēr Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi īpaši aicina vakcinēties tos cilvēkus, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām norit smagā formā un ir augsts gripas komplikāciju risks. Tie ir:
Tāpat ieteicams vakcinēties cilvēkiem, kuriem ģimenēs ir mazi bērni, veci cilvēki vai cilvēki ar hroniskām saslimšanām.
Tweet |
|