Tweet |
|
Ziemassvētku un gadu mijas laiks parasti saistās ar izklaidēm ne vien telpās, bet arī brīva dabā, kad esam lielās kompānijās un nereti aizmirstam uzmanību pievērst savai veselībai. Diemžēl šis ir arī gada laiks, kad aktivizējas dažādas vīrusu infekcijas un palielinās risks saslimt arī ar gripu. Lai no tā izvairītos, mediķi iesaka ievērot vairākus profilakses pasākumus.
Ja cilvēks nav vakcinējies pret gripu, viņam daudz vairāk pūles jāvelta organisma stiprināšanai un imunitātes saglabāšanai, lai visapkārt esošās infekcijas nesabojātu svētkus vai pēcsvētku dienas.
“Kopumā ir aptuveni 20 dažādi vīrusi, kas apdraud cilvēka veselību, taču gripa ir agresīvāka, tā vieglāk pārrauj cilvēka imunitātes barjeru, tā progresē straujāk. Klīniskā izpausme gripai ir smagāka, līdz ar to cilvēkiem cīnīties ar gripu ir daudz sarežģītāk, salīdzinot ar citiem vīrusu saslimšanas gadījumiem,” norāda klīnikas “Alma” ģimenes ārsts Andris Lasmanis.
“Pirmkārt, jau katrs kontakts ar citu cilvēku ir bīstams, tiklīdz mēs nonākam saskarsmē ar kādu, kam vīruss ir sākuma stadijā vai arī jau sācis strauji progresēt, mēs saskaramies ar iespēju saslimt, līdz ar to jācenšas pēc iespējas mazāk kontaktēties ar apkārtējiem, taču no tā izvairīties, protams, ir diezgan sarežģīti, tāpēc vajadzētu pievērt vairāk uzmanības tieši tiem, kas jau ir saslimuši. Ja arī apmeklējat kādu pasākumu, vai atrodaties starp daudz cilvēkiem, tad atgriežoties savā mājvietā, būtu ieteicams izskalot kaklu un degunu ar ūdeni, vai arī aptiekās nopērkamo speciālo kakla un deguna skalojamo līdzekli.” turpina Andris Lasmanis.
“Drošības pasākumi, kas jāievēro lai izvairītos no saslimšanas: protams- vakcinācija, jācenšas izvairīties no publiskiem pasākumiem slēgtās telpās. Ārā ar bērniem, protams, var pastaigāties, taču būtu jāizvairās no lielveikalu apmeklējuma, jo kā zināms lielveikali ir kļuvuši par sava veida dzīves stilu un cilvēki tur labprāt dodas arī ar ļoti maziem bērniem, taču vajadzētu apzināties, ka lielveikali domāti, lai iepirktos, nevis atpūstos, tāpēc bērnus labāk atstāt mājas. Kaut arī tas izklausās mazliet pliekani, taču visefektīvākais veids cīņā ar vīrusiem ir fitoncīts jeb ķiploki. Ķiploku daiviņu krelles var uzkārt kaklā vai pakarināt kaut kur istabā, tādējādi var lieliski izvairīties no saslimšanas. Jāpiezīmē tikai tas, ka ķiploku krellēm jābūt svaigām, nedrīkst izmanot pagājušā gada krellītes. Cilvēkam vajadzētu lietot arī daudz šķidruma, aptuveni 1,5- 2 litri dienā. Un to ieteicams darīt ik dienas, ne tikai jau konstatētā saslimšanas gadījumā. C vitamīns jādzer profilaktiski, aptuveni pus grams dienā. Ļoti svarīga ir arī roku mazgāšana, kas ļaus izvairīties no zarnu infekcijām, kā arī telpu vēdināšana, īpaši skolās,” skaidro Latvijas Infektoloģijas centra direktore Baiba Rozentāle.
Svētku laikā, dodoties ciemos un pavadot laiku saviesīgos pasākumos, no kā izvairīties nav iespējams, cilvēkiem mediķi iesaka vakcinēties un imunitātes stiprināšanas pasākumus veikt jau pirms svētkiem.
Tweet |
|