autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Ja mazinās ierobežojumus, stingri ieteiks visiem nēsāt maskas

Stingrāks masku lietošanas ieteikums iedzīvotājiem no atbildīgajām iestādēm varētu nākt brīdī, kad valdība lems par ierobežojumu samazināšanu, kā rezultātā varētu palielināties cilvēku aktivitāte veikalos, sabiedriskajā transportā un citās publiskās vietās.

Tomēr pašlaik Veselības ministrija iesaka lietot medicīniskās sejas aizsargmaskas tikai noteiktu profesiju pārstāvjiem, kā arī cilvēkiem, kuriem ir saaukstēšanās slimību simptomi – ar domu, lai sasirgušie neaplipinātu citus. Savukārt infektologs Uga Dumpis uzskata, ka rekomendācija par sejas aizsargmasku lietošanu visiem iedzīvotājiem varētu mainīties, ja Latvijā būtiski pieaugtu inficēto skaits, vēsta NRA.lv.

Premjerministrs Krišjānis Kariņš, iezīmējot diskusiju valdību veidojošo partiju politiķu vidū, atklāja, ka apspriests arī jautājums par sejas aizsargmaskām iedzīvotājiem, un tieši ar tādu domu, kā pasargāt vienam otru no inficēšanās ar Covid-19, ja ierobežojumu kļūst mazāk un cilvēku kontakti ciešāki. «Drošākais veids, kā sevi pasargāt, būtu nesatikt nevienu, tomēr tas nestrādā ilgtermiņā. Tāpēc ir jādomā, kā mājas drošību nest sev līdzi uz ielas, veikalā un citur. Domāju, ka mēs virzīsimies uz ieteikumu sabiedriskajā transportā, veikalos visiem cilvēkiem nēsāt sejas aizsargmaskas,» teica K. Kariņš. Tiesa, arī no premjera teiktā izriet, ka primārais masku lietošanas mērķis būtu neaplipināt citus, jo ne visi cilvēki, kuri, iespējams, ir saslimuši, to zina, ņemot vērā lielo bez simptomiem noritošo koronavīrusa saslimšanas gadījumu īpatsvaru.

«Valstīs, kur ir liels Covid-19 pacientu skaits, pašlaik patiešām ir tāda prakse – ieteikt visiem lietot aizsargmaskas, tās ir valstis, kur saslimšana ir augstā līmenī,» norāda infektologs profesors Uga Dumpis. «Tās ir arī valstis, kurās vienlaikus ar lielu saslimušo skaitu līdz šim ir bijuši daudz stingrāki ierobežojumi, kurus, samazinoties saslimušo skaitam, mēģina atcelt, piemēram, atverot vaļā kādas iestādes, veikalus. Latvijā epidemioloģiskā situācija ir salīdzinoši laba, sabiedriskais transports nav pārpildīts un veikalos arī šie riski ir salīdzinoši zemi. Domāju, ka pašlaik par aizsargmasku lietošanu varētu runāt darba vietās, kur šie attālumi ir daudz mazāki.» Infektologs gan piebilda, ka šī rekomendācija par sejas aizsargmasku lietošanu varētu mainīties, ja inficēto skaits Latvijā pieaugtu.

Veselības ministrija pašlaik rekomendē medicīniskās maskas izmantot noteiktu profesiju pārstāvjiem: visiem veselības un sociālās aprūpes darbiniekiem, policistiem, kā arī citu iestāžu darbiniekiem, kas, pildot darba pienākumus, nonāk vai var nonākt tiešā saskarē ar Covid-19 inficētu personu vai inficētām virsmām un priekšmetiem un nevar nodrošināt divu metru distanci darba pienākumu veikšanas laikā. Tāpat maskas ieteikts lietot arī sociālās aprūpes iestāžu darbiniekiem, kuri nonāk tiešā saskarē ar klientiem, lai mazinātu Covid-19 izplatību. Veselības ministrijas speciāliste Anna Strapcāne norāda, ka medicīniskās maskas tiek rekomendēts lietot arī cilvēkiem, kuriem ir akūtas elpceļu infekcijas pazīmes – paaugstināta temperatūra, sāpes rīklē, klepus, apgrūtināta elpošana, lai novērstu pilienu izplatīšanos apkārtējā vidē, kad šis saslimušais cilvēks runā, klepo vai šķauda.

Tādas rekomendācijas – lietot sejas aizsargmaskas ikvienam sabiedrības loceklim publiskā vietā – pašlaik nav, tomēr Veselības ministrija, atbildot uz Neatkarīgās jautājumiem, norāda: galvenie Covid-19 profilakses pasākumi sabiedrībā ir distancēšanās, rūpīga roku higiēna, respiratorās higiēnas ievērošana. Tomēr vienlaikus Veselības ministrijas eksperti norāda, ka publiskajās vietās, jo īpaši, apmeklējot slēgtas telpas, piemēram, pārtikas preču veikalus, tirdzniecības centrus, tajā skaitā izmantojot sabiedrisko transportu, kur nav iespējams nodrošināt divu metru distanci, cilvēki var lietot nemedicīniskās jeb higiēnas maskas, kuras gatavo no auduma vai citiem tekstilmateriāliem. «Masku lietošana publiskās vietās pašlaik ir jāuzskata tikai kā papildu drošības pasākums, kas mazinātu Covid-19 izplatību,» saka A. Strapcāne. «Sejas maskas lietošanas sabiedrībā mērķis ir nevis pasargāt sevi no inficēšanās, bet lai no iespējamās inficēšanās pasargātu apkārtējos.»

Veselības ministrija gan pieļauj, ka, atceļot kādus ierobežojumus, ir jārēķinās, ka aizvien aktīvāk cilvēki izmantos sabiedrisko transportu un tajā nebūs iespējams nodrošināt divu metru distancēšanās nosacījumu. Tādēļ, lai mazinātu risku Covid-19 izplatībai, kad samazinātu ierobežojumus, paralēli varētu tikt lemts par prasību sabiedriskās vietās, kur nevar ievērot divu metru distanci, tai skaitā sabiedriskajā transportā, lietot sejas maskas, apstiprina ministrijā.

***

Sejas masku klasifikācija

Medicīniskās sejas maskas ir medicīniskās ierīces un tām jāatbilst Eiropas standartu prasībām. Tās nosedz maskas nēsātāja degunu, muti un zodu, nodrošinot aizsardzību pret gaisa pilieniem, kas izdalās no inficētās personas elpceļiem, inficētajai personai runājot, klepojot vai šķaudot. Lieto mediķi, policisti, sociālie aprūpētāji. Maskas lieto arī pacienti, lai apturētu pilienu izdalīšanos no inficētās personas ar nolūku ierobežot infekcijas tālāko izplatīšanos

Nemedicīniskās (jeb higiēnas) maskas gatavo no auduma vai citiem tekstilmateriāliem. Šīs maskas nav paredzētas veselības aprūpes speciālistiem. Tomēr ir neliels skaits pierādījumu, ka pašdarinātās sejas maskas vai citi sejas pārklāji, kas veidoti no auduma un no citiem materiāliem, var samazināt no inficētās personas elpceļiem izdalīto gaisa pilienu nonākšanu vidē. Lieto plašāka sabiedrība

Respiratori nav klasificējami kā sejas maskas, bet tie ir paredzēti tam, lai pasargātu respiratora lietotāju no gaisā esošo piesārņojumu iedarbības, tajā skaitā arī no infekcijas slimību ierosinātājiem, kas izplatās gaisa pilienu ceļā. Respiratori ar vārstuli nav piemēroti inficētajai personai, jo tie neaizkavē lietotāja izelpoto gaisa pilienu nonākšanu vidē. Lieto medicīnas personāls

Inga Paparde

Pievienot komentāru