Tweet |
|
Desmit tūkstoši Latvijas pensionāru, kuri ir strādājuši padomju laikos un uzkrājuši darba stāžu līdz 1996. gada beigām, nesaņem palielinātu pensiju piemaksu. Labklājības ministrija uzskata, ka pensionāriem, kuri turpināja strādāt pēc 1996. gada, pensijas varēja aprēķināt jau pēc jauniem noteikumiem un viņu pensijas ir lielākas nekā citiem pensionāriem, tāpēc pensiju piemaksa nav palielināma, raksta NRA.lv.
Labklājības ministrs Jānis Reirs uz tāfeles zīmē shēmu, skaidrojot, kāpēc, viņaprāt, Saeimas pieņemtais un Labklājības ministrijas atbalstītais pensiju piemaksu pielikums ir taisnīgs. Robeža ir 1996. gads, kad stājās spēkā jauns pensiju likums, un pārejas gadi no 1996. līdz 1999. gadam. Ministrs skaidro, ka pensionāriem, kuri pensionējās līdz 1995. gada 31. decembrim, pensijas bija ļoti mazas, vidēji pārdesmit eiro, savukārt pēc jaunā likuma stāšanās spēkā, pensija tika aprēķināta jau pēc katra cilvēka veiktajām sociālajām iemaksām. Tas ļāva šajā pārejas periodā veiktās sociālās iemaksas attiecināt uz visu iepriekšējo darba mūžu un daudziem – būtiski audzēt pensijas apmēru. «Cilvēki, kuri aizgāja pensijā pirms tam, to nevarēja izdarīt, tāpēc tieši viņiem pensiju piemaksas bija jāpalielina,» saka J. Reirs.
Vai viņi ir vainīgi, ka pēc jauna pensiju likuma stāšanās spēkā strādāja, palielinot vēl darba stāžu un saņemot iespēju pārrēķināt pensiju? Protams, nē, bet Labklājības ministrijas nostāja ir, ka «piemaksas paaugstināšanas mērķis ir vairāk atbalstīt tās personas, kuru pensijas apmērs nav noteikts no viņu veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām».
Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece Neatkarīgajai uzsver, ka aprēķinātie piemēri par dažādos gados piešķirtām pensijām skaidri parāda atšķirību pensijas apmērā; tas arī licis izšķirties par šādu pensiju piemaksu palielināšanas variantu. Būtībā dot tikai tiem, kuriem vidēji ir mazāka pensija. Labklājības ministrijā atgādina: Saeima, pieņemot grozījumus pensiju likumā, noteica piešķirto piemaksu par stāžu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim, no šā gada 1. jūlija palielināt līdz 1,5 eiro par vienu stāža gadu personām, kurām vecuma pensija piešķirta līdz 1995. gada 31. decembrim. Taču šogad aprīlī Saeima vēlreiz grozīja pensiju likumu, lai piemaksu palielinātu arī senioriem, kuriem vecuma pensija piešķirta līdz 1996. gada 31. decembrim, jo, lai arī vecuma pensijas šīm personām piešķirtas pēc jaunā likuma, 1996. gadā vecuma pensijas aprēķināja, par pamatu ņemot vidējo apdrošināšanas iemaksu algu valstī 1995. gadā. «Tātad tās personas, kurām vecuma pensija piešķirta 1996. gadā, atrodas līdzvērtīgā situācijā kā personas, kurām vecuma pensija piešķirta līdz 1996. gadam, jo arī viņām pensijas apmērs nav atkarīgs no personas veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām,» skaidro Labklājības ministrijas eksperti.
Te mēs nonākam pie tiem pensionāriem, kuri palielinātas pensiju piemaksas nesaņem. Personām, kurām vecuma pensija bija piešķirta līdz 1996. gadam, bet kuras turpināja strādāt, 1999. gadā bija izvēles iespēja – vai nu pieprasīt esošās pensijas pārrēķinu, vai pieprasīt vecuma pensijas piešķiršanu no jauna. Tie, kuri izvēlējās pensiju pieprasīt no jauna, atteicās no iepriekš piešķirtās pensijas un lūdza piešķirt pensiju no jauna pēc nosacījumiem, kādi bija spēkā 1999. gadā. Faktiski – it kā saņēma pilnīgi jaunu pensiju, kas jau bija atkarīga no cilvēka individuālām sociālām iemaksām. Savukārt pensiju likums, kas paredz palielināt piemaksas, neparedz tās palielināt tiem, kuriem pensija piešķirta no jauna 1999. gadā….
Pēc Labklājības ministrijas aplēsēm, Latvijā kopumā ir ap 10 000 pensionāru, kuriem pensija 1999. gada pārrēķināta no jauna. Pašlaik piemaksas pie pensijas saņem 360 024 pensionāri, vidējais piemaksas apmērs ir 38 eiro. Viena eiro piemaksu saņem 230 247 pensionāri, bet 1,5 eiro – 129 777 seniori. Līdz ar piemaksas palielināšanu būtiski atšķiras piemaksas vidējais apmērs katrai no šo pensionāru grupām – 29 eiro ir tiem, kuriem pensiju piemaksu nepalielināja, bet 55 eiro – tiem, kuriem palielināja.
Inga Paparde
Foto: Shutterstock
Tweet |
|