Tweet |
|
Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotā koncepcija par iespējamām izmaiņām nodokļu jomā paredz nākotnē atteikties no mikrouzņēmuma nodokļa, tā vietā ieviešot atšķirīgus nodokļa režīmu uzņēmējdarbības uzsācējiem, strauji augošiem un maziem dzīvesstila uzņēmumiem.
Pēc Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) 2014. gada datiem, Latvijā bija 98 863 ekonomiski aktīvie individuālie komersanti un komercsabiedrības, no kuriem 89,6% bija mikrouzņēmumi, 8,9% mazie uzņēmumi un tikai 1,5% vidējie uzņēmumi. Līdz ar to EM secinājusi, ka Latvijas tautsaimniecības balsts ir tieši mikrouzņēmumi un mazie uzņēmumi, kuru attīstība būtu jāveicina.
Lai to panāktu, EM piedāvā pārtraukt pirms sešiem gadiem ieviesto mikrouzņēmuma nodokli, to aizvietojot ar vairākiem jauniem nodokļu režīmu veidiem.
Piecus gadus bez ienākuma nodokļa
Pēc EM aplēsēm, Latvijā ir visai maz strauji augošu inovatīvu uzņēmumu. Pēc Labs of Latvia datiem, 2015. gadā tādi bija 240, bet Igaunijā 420. Lai palīdzētu šādiem uzņēmumiem to darbības sākumposmā, EM piedāvā to darbības pirmajos piecos gados nelikt maksāt iedzīvotāju un uzņēmumu ienākuma nodokli (IIN un UIN), bet fiksētu maksu par katru darbinieku – 252 eiro mēnesī, ko novirzītu valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI). Šis režīms varētu tikt piemērots uzņēmumam, kurš ražo, attīsta un pārdod inovatīvus produktus vai pakalpojumus ar augstu tehnoloģisko vērtību. Svarīgs nosacījums atbalsta saņemšanai ir piesaistītās riska kapitāla investīcijas. Tāpat plānots arvien aktīvāk no valsts puses stimulēt augsti kvalificēta darbaspēka piesaisti šādos uzņēmumos, lai radītu šodienas ekonomikas dzinējspēku – inovāciju. Gadījumos, kad augsti kvalificētais darbinieks nav gatavs strādāt ar zemu sociālo nodrošinājumu, būs iespēja pieteikties valsts atbalsta programmā, kurā būtu iespējams saņemt līdzfinanējumu darba algai.
Šie Ekonomikas ministrijas sagatavotie priekšlikumi jauno uzņēmēju atbalstam tika atbalstīti Ministru kabineta komitejas sēdē un tiks virzīti izskatīšanai Ministru kabinetā.
Mikronodokļa beigas
Ekonomiski aktīvo uzņēmumu skaita pieauguma veicināšanai un administratīvā sloga mazināšanai uzņēmējdarbības sākumposmā ministrija rosina atvieglotu nodokļa slogu uzņēmuma darbības pirmajos trīs gados, kur pirmajos divos gados uzņēmums maksā 75% no minimālajām VSAOI un 3% no apgrozījuma, bet trešajā gadā 100% no minimālajām VSAOI un 3% no apgrozījuma. Vienlaikus pie likumprojekta izstrādes, EM ieskatā, ir svarīgi vēlreiz izskatīt ministrijas virzīto priekšlikumu pirmajā gadā samazināt nodokļu slogu un noteikt, ka uzņēmums maksā 10% nodokli no apgrozījuma, kas tiks novirzīts VSAOI veikšanai par uzņēmuma darbiniekiem. Savukārt otrajā darbības gadā uzņēmums maksā 75% no minimālajām VSAOI un 3% no apgrozījuma, bet trešajā gadā 100% no minimālajām VSAOI un 3% no apgrozījuma. Uz šādu atbalstu varēs pretendēt uzņēmums vai fiziska persona pirmajos trīs uzņēmuma darbības gados, kam ir pieci nodarbinātie ar atalgojumu 750 eiro mēnesī un apgrozījumu līdz 50 000 eiro gadā.
Vienlaikus tiek plānots atcelt pirms sešiem gadiem ieviesto mikrouzņēmuma nodokli, tiesa, esošajiem šī nodokļa maksātājiem atļaujot to izmantot vēl divus gadus. Šobrīd īsti nav skaidrs, vai 2017. gada 1. janvārī stāsies spēkā likuma norma par izmaiņām mikrouzņēmuma nodokļa piemērošanas kārtībā, kas no šī režīma izslēdz 37 nozares.
No dzīvesstila prasīs rentabilitāti
Lai atbalstītu dzīvesstila uzņēmējdarbību Latvijā, uzņēmumiem ar mazu saimnieciskās darbības apgrozījumu EM rosina noteikt patentmaksu 150 eiro mēnesī, ja to apgrozījums nepārsniedz 12 000 eiro gadā. Tas faktiski nozīmē, ka uzņēmumiem ir jāstrādā krietni rentablāk nekā citiem Latvijas uzņēmumiem. Piemēram, uzņēmumam ar apgrozījumu 4000 eiro gadā ir jānopelna vismaz 1800 eiro, pretējā gadījumā uzņēmējdarbība būs nesusi zaudējumus. Savukārt uzņēmumam ar 12 000 eiro apgrozījumu rentabilitātei pirms nodokļu nomaksas būs jābūt vismaz 15%. Tajā pašā laikā CSP dati liecina, ka Latvijā uzņēmumu vidējā rentabilitāte pirms nodokļu nomaksas ir tikai 3,4%. EM uzskata, ka ir arī jāsaglabā līdz šim piedāvātie nodokļa maksāšanas režīmi (fiziskas personas ienākumi no saimnieciskās darbības, no īpašuma, no piemājas saimnieciskās darbības un no lauksaimnieciskās ražošanas, lauku tūrisma, sēņošanas, ogošanas u.c., patentmaksa un sezonas lauku darbi).
Vienlaikus maziem dzīvesstila uzņēmumiem, kuru apgrozījums gadā nepārsniegs 10 minimālās mēnešalgas (šobrīd tie būtu 3700 eiro), sava darbība VID būs jāreģistrē, bet nodokļi nebūs jāmaksā. Taču jāapzinās, ka, nemaksājot VSAOI, nebūs arī nekādu sociālo garantiju.
Paredzēts, ka diskusija par piedāvājumu uzņēmējdarbības uzsācēju un mazo uzņēmumu atbalstam tiks turpināta un diskusiju rezultātā apstiprinātie atbalsta mehānismi stāties spēkā no 2018. gada, vēsta NRA.lv.
***
Viedoklis
Arvils AŠERADENS, Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs:
– Uzņēmējdarbības uzsācēji – strauji augoši un jaunie uzņēmumi – ir nozīmīgs jaunu darbavietu radīšanas un inovācijas avots. Šiem uzņēmumiem ir būtiska nozīme Latvijas ekonomiskās izaugsmes, pievienotās vērtības un inovācijas sekmēšanā. Tāpēc par vitāli nozīmīgu uzskatu tādas uzņēmējdarbības ekosistēmas izveidi, kas labvēlīga šo uzņēmumu tālākai izaugsmei. Turklāt ir svarīgi nodrošināt šiem uzņēmumiem pilnvērtīgas iespējas piekļūt kapitālam un finansējumam visos uzņēmuma attīstības posmos. Šo uzņēmumu attīstībai ministrija piedāvā ieviest minimālo fiksēto maksājumu par katru darbinieku un ieviest atbalsta programmu augsti kvalificētu darbinieku piesaistei.
***
Iespējamās izmaiņas uzņēmējdarbības nodokļos
• Mikrouzņēmumu nodokļa režīms tiks saglabāts vēl divus gadus, un to varēs izmantot tikai pašreizējie šī nodokļa maksātāji.
• Strauji augošiem uzņēmumiem to darbības sākumposmā nebūs jāmaksā IIN un UIN, bet gan fiksēta mēneša maksa – 252 eiro par katru darbinieku. Šī nauda tiks novirzīta VSAOI*.
• Jauniem uzņēmumiem pirmajos trīs gados būs jāmaksā 3% no apgrozījuma, kā arī pirmajos divos gados 75% no minimālajām VSAOI, bet trešajā – 100% no minimālajām VSAOI.
• Maziem dzīvesstila uzņēmumiem, kuru apgrozījums gadā nepārsniegs 10 minimālās mēnešalgas (šobrīd 3700 eiro), nodokļi nebūs jāmaksā.
• Dzīvesstila uzņēmumiem, kuros strādā viens darbinieks un kuru apgrozījums nepārsniedz 12 000 eiro gadā, tiks ieviesta patentmaksa 150 eiro mēnesī, neierobežojot nozares un nosakot iespēju maksāt to par 1, 3, 6 vai 12 mēnešiem avansā. Divu un trīs darbinieku uzņēmumos apgrozījuma griesti ir augstāki, taču arī nodokļos nomaksājamā summa lielāka.
* Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas
***
Aktīvo uzņēmumu skaits uz 1000 iedzīvotājiem 2014. gadā
Rīgas reģions 107
Pierīgas reģions 75
Kurzemes reģions 70
Zemgales reģions 64
Vidzemes reģions 80
Latgales reģions 66
Latvijā 83* *
Pēc Eurostat datiem – 50 ekonomiski aktīvi uzņēmumi uz 1000 iedzīvotājiem
Ilze Šteinfelde
Foto:Klimkin/https://pixabay.com/en/users/klimkin-1298145//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Tweet |
|