Tweet |
|
Latvijā ir ļoti daudz cilvēku bez sociālā nodrošinājuma un obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas vairāk kā līdz šim aizsargās cilvēku sociālo drošību,intervijā Latvijas Radio sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).
Atbilstoši Labklājības ministrijas aplēsēm, šobrīd Latvijā ir apmēram 70 tūkstoši cilvēku vispār bez sociālā nodrošinājuma, tādu par kuriem nav maksātas sociālās iemaksas. “Tas ir ārkārtīgi daudz. Ja turpināsies tā kā šobrīd, kad par virkni cilvēku tiek maksāts pavisam neliels sociālo iemaksu apmērs vai nemaz, tad tas ilgtermiņā var stipri atspēlēties sabiedrībai ar bumeranga efektu,” sacīja ministre.
“Virkne uzņēmēji, protams, pauž neapmierinātību, jo ir skaidrs, ka tas būs papildu slogs un papildu maksājums, bet no otras puses galvenā jēga šai normai ir parūpēties, lai cilvēki būtu sociāli nodrošināti, lai tajā brīdī, kad viņiem ir vajadzīga palīdzība no valsts vai nu bezdarba gadījumā, vai arī jādodas bērna kopšanas atvaļinājumā, vai tad kad tiek sasniegti pensijas gadi, būtu iespējams saņemt daudz maz cienīgu kompensāciju no valsts puses,” teica ministre.
Ministre gan norāda, ka daudzus darba ņēmējus un darba devējus, kuriem šīs palielinātās iemaksas būs jāapmaksā, pārmaiņas nemaz neskars. Piemēram, uz pensionāriem vai pirmās un otrās grupas cilvēkiem ar invaliditāti jauninājumi neattieksies. Jaunā norma vairāk skars mikrouzņēmumus.
Viņa pauda cerību, ka uzņēmēji nevērsīsies Satversmes tiesā saistībā ar plānotajām izmaiņām obligāto sociālo apdrošināšanas iemaksu kārtībā un būs atbildīgi, parūpējoties par saviem darbiniekiem.
Otrdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisija lems par normu, kas paredz, ka sociālās apdrošināšanas iemaksas nākamajā gadā būs 75% no minimālās algas, ja cilvēks nestrādā pilnu darba laiku.
Jau vēstīts, ka mikrouzņēmumu nodokļa likme nākamgad tiek samazināta līdz 5 procentiem, bet, sākot ar 2017.gada 1.janvāri, saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu” par katru mikrouzņēmuma darbinieku ir jāveic obligātās iemaksas no obligāto iemaksu objekta, kas nevar būt mazāks par trīs ceturtdaļām no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēra.
Foto:Saeima/https://www.flickr.com/photos/saeima//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Tweet |
|