Tweet |
|
Labklājības ministrija kaļ plānus, kā Latvijā samazināt nabadzību. Ministrijas plāns paredz nākamo trīs gadu laikā paaugstināt dažādus pabalstus un minimālo vecuma pensiju. Lai to īstenotu nepieciešami aptuveni 50 miljoni eiro, kurus plānots iegūt uz ekonomikas izaugsmes rēķina.
Kā šorīt intervijā LTV “Rīta panorāmai” sacīja labklājības ministrs Jānis Reirs (V), ministrijas sagatavoto nabadzības apkarošanas plānu paredzēts uzsākt nākamgad. Sākotnēji paredzēts paaugstināt pabalstu par trešo bērnu un pārskatīt pensiju indeksāciju.
Reirs intervijā uzsvēra, ka par minimālo sociālo iemaksu ieviešanu diskusiju vairs nav, līdz ar to sociāla budžeta ieņēmumi būtiski nepieaugs, bet ir jādomā par to, kā palīdzēt sociāli neaizsargātajiem cilvēkiem.
Tāpēc ministrija iesniegusi izskatīšanai valdības koncepciju par sociālo palīdzību, kas paredz minimālo ienākumu palielināšanu nabadzības visbiežāk skartajām iedzīvotāju grupām – mazo pensiju, pabalstu par trešo bērnu un minimālo ienākumu līmeņa celšanai.
“Mēs nevaram izlikties, ka šīs problēmas nav (…) ir jāmeklē iespējas palīdzēt trūcīgākajiem cilvēkiem,” sacīja Reirs.
Viņš norādīja, ka plāna īstenošanai nepieciešami 50 miljoni eiro. Kā liecinot pašreizējās prognozes, ja ekonomikas izaugsme turpināsies, budžeta ieņēmumi varētu pieaugt par 200 miljoniem eiro gadā, tāpēc pabalstu palielināšanu varētu finansēt no pamatbudžeta ieņēmumiem, neaiztiekot sociālo budžetu, kurā nonāk konkrētu cilvēku maksātie sociālie nodokļi.
Jau vēstīts, ka Labklājības ministrija sagatavojusi priekšlikumus politikas pasākumu īstenošanai minimālo ienākumu palielināšanai nabadzības visbiežāk skartajām iedzīvotāju grupām. Plāns paredz sniegt lielāku valsts atbalstu pensijas vecuma personām ar lielu darba stāžu, palielināt ģimenes valsts pabalstu ģimenēm ar vairākiem bērniem, kā arī citus atbalsta pasākumus.
2018. gadā paredzēta pensiju indeksācijas pārskatīšana personām ar lielu stāžu un ģimenes valsts pabalstu par trešo bērnu 50,07 eiro apmērā. No 2019. gada paredzēts trūcīgas personas ienākumu līmeni noteikt 188 eiro apmērā līdzšinējo 128.06 eiro vietā. Savukārt garantēto minimālo ienākumu līmeni noteikt kā pusi no trūcīgas personas līmeņa 94 eiro apmērā līdzšinējo 49.80 eiro vietā. 2019. gadā paredzēts palielināt minimālo vecuma pensiju personām ar lielu darba stāžu līdz 94 eiro. Sākot ar 2020. gadu, rosināts noteikt vienotu dzīvokļa pabalsta tvērumu visā valstī un noteikt vienotu maznodrošinātās personas ienākumu līmeni, lai iedzīvotājiem ar līdzīgiem ienākumiem sniegtu vienādas iespējas saņemt atbalstu.
Foto:PublicDomainPictures/https://pixabay.com/en/users/PublicDomainPictures-14//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Tweet |
|