Tweet |
|
Vairums Latvijas iedzīvotu netic, ka jaunās prasības, kas paredz, ka bankām būs jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam (VID) par fiziskām personām, kuru konta apgrozījums gadā pārsniedz 15 000 eiro, mazinās nodokļu nemaksātāju skaitu.
Kā liecina “TNS Latvia” aptaujas dati, tikai ceturtā daļa jeb 27% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem uzskata, ka jaunā kārtība varētu samazināt nodokļu nemaksātāju skaitu. Vairākums jeb 60% uzskata, ka, veicot šādu uzraudzību, nodokļu nemaksātāju skaits nemazināsies. Desmitā daļa jeb 13% aptaujāto atzīst, ka konkrēta viedokļa šajā jautājumā viņiem nav.
Jau vēstīts, ka 18. maija spēkā stājas izmaiņas normatīvos, kas paredz, ka bankām būs jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam par klientiem, kuru konta apgrozījums gadā pārsniedz 15 000 eiro.
Kā liecina Finanšu ministrijas (FM) informācija, likums paredz fizisko personu nodokļu nomaksas uzraudzības pilnveidošanu, nosakot pienākumu kredītiestādēm un maksājumu pakalpojumu sniedzējiem sniegt informāciju par fizisku personu, ja tā konta apgrozījums iepriekšējā gadā pārsniedz 15 000 eiro.
Informācija sniedzama elektroniski par fiziskām personām, kas ir Latvijas rezidenti. Kredītiestādei ziņas būs jāsniedz līdz februārim, taču šogad izņēmuma kārtā tas tiks darīts līdz septembrim.
VID paredz, ka tā redzeslokā nonāks fiziskās personas, kuru mantiskais stāvoklis saskaņā ar kontu informāciju ir neatbilstošs deklarētajiem ienākumiem, tas ir, ienākušās summas kontos vai izejošās summas ir daudz lielākas par deklarētajiem ienākumiem.
“Tādējādi var tikt konstatētas personas, kas nedeklarē no dažādiem avotiem gūtos ienākumus, tajā skaitā saņem “aplokšņu” algas vai veic nereģistrētu saimniecisko darbību. Šī informācija būs īpaši nozīmīga gadījumos, kad par personu līdz šim VID rīcībā nebija informācijas, piemēram, par lieliem tēriņiem, un pašreizējā fizisko personu riska analīzē persona netiek izgaismota kā riskanta, toties, saņemot informāciju no bankām, līdz šim šāda “neriskantā” persona izraisīs VID interesi un papildu jautājumus,” skaidroja ieņēmumu dienestā.
VID vērsa uzmanību, ka tiem iedzīvotājiem, kuru ienākumi tiek deklarēti, nav pamata satraukumam. Fakts, ka par personu tiks iesniegta informācija VID, automātiski nenozīmē, ka šai personai tiks veikti nodokļu kontroles pasākumi.
Foto: Shutterstock
Tweet |
|