Tweet |
|
Torņakalna dzelzceļa stacijas koka ēka, kādu esam pieraduši to redzēt, tika atklāta 1868. gadā un ir viena no retajām, kas Latvijā saglabāta autentiskajā veidolā. Rīgas dome vēlas to atjaunot gan tādēļ, lai saglabātu vēsturisku būvi, gan tālab, lai koka nams nedarītu kaunu topošajai Torņakalna ainavai.
Pagājušā gadsimta 30. gados pie stacijas izveidoja skvēru ar strūklaku, bet tagad šajā vietā ir novietots piemineklis komunistiskā terora upuru piemiņai. Turpinot Komunistiskā terora upuru piemiņas memoriāla izbūvi, Rīgas dome vēlas uzsākt sarunas ar a/s Latvijas dzelzceļš (LDz) par šīs ēkas, kas ir LDz īpašums, atjaunošanu. Rīgas pieminekļu aģentūra ir pilnvarota risināt sarunas ar LDz par stacijas ēkas rekonstrukciju. Memoriāla arhitekts Juris Poga jau ir izstrādājis arī koka mājas rekonstrukcijas projektu.
Rīgas pieminekļu aģentūras vadītājs Guntis Gailītis stāsta, ka drīzumā uzsākšot sarunas ar LDz. Par koka ēkas turpmāko likteni sarunās varētu iesaistīties arī Okupācijas muzejs, Dzelzceļa muzejs, Rīgas Tūrisma aģentūra. Līdz šim stacijas ēkas atjaunošana ir bijusi vien ideja, bet nu to varētu virzīt tālāk. «Nevar veidot memoriālu, bet stacijas ēku atstāt briesmīgā stāvoklī,» viņš uzsver.
G. Gailītis pieļauj, ka sarunas starp vairākiem īpašniekiem nebūs vienkārši risināmas, tomēr pašvaldība vēlas šo teritoriju izveidot un pārveidot kompleksi, savukārt ēku padarīt funkcionālu. Pašlaik stacijas ēka tiek izmantota daļēji, tikai sestā daļa no tās kopējās platības. J. Poga piedāvātajā rekonstrukcijas projektā norāda, ka pēc atjaunošanas varētu iegūt lielāku platību – pašreizējo 310 kvadrātmetru vietā būtu 345 kvadrātmetri. Koka namā varētu iekārtot dzelzceļa pasažieru apkalpošanas telpas, izvietot ekspozīciju par represijām, Dzelzceļa muzeja ekspozīcijas, informatīvo punktu tūristiem, iekārtot konferenču telpu un palīgtelpas, tajā skaitā tualeti. G. Gailītis pieļauj, ka varētu saglabāt daļu vecā, vēsturiskā interjera un vajadzētu atjaunot nojumes, lai dažādu pasākumu laikā cilvēki varētu pilnvērtīgi izmantot stacijas ēku.
Būvniecības izmaksas, pieņemot, ka viens kvadrātmetrs izmaksātu ap 750 latiem, varētu būt 260 000 latu, būvprojekta izstrādāšanai vajadzētu 26 000 latu.
Rīgas dome atvēlējusi līdzekļus, lai varētu pabeigt Komunistiskā terora upuru memoriālu, jo darbi ilgus gadus bija apstājušies pusratā. Piemineklis tiks izgaismots, Torņakalnā būs novietoti arī akmeņi ar izsūtījuma vietu nosaukumiem, labiekārtota teritorija, kur varēs uzturēties daudz cilvēku un viņiem būs ērtāk nekā pašlaik piedalīties pasākumos. Neatkarīgā jau informēja, ka plānots atjaunot bruģi un trotuārus Vilkaines ielai, kas ved uz monumentu, izbūvēt uzejas uz dzelzceļa stacijas peroniem, iekopt apstādījumus un uzstādīt videonovērošanas iekārtas.
Tweet |
|