Tweet |
|
Septembrī rūpniecības produkcijas izlaide samazinājās par 2.8%. Savukārt gada pieaugums noslīdēja līdz 3.1%. Apstrādes rūpniecības pieaugums gada laikā bija 4.5%, kamēr samazinājums bija ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē (-1.4%) un elektroenerģijas un gāzes apgādē (-1.1%).
Visai neizteiksmīgo septembra veikumu gan mēneša, gan gada laikā noteica vairāki faktori. Piemēram, izteikti ražīgais augusts un pērnā gada septembris, kā arī daļēji atspoguļojas globālo tendenču ietekme. Galveno uzmanību turpina piesaistīt apstrādes rūpniecības spēja attīstīties, no kā lielā mērā ir atkarīgas kopējās tendences ekonomikā. Septembrī gan iezīmējas atšķirības dinamikā sektoru griezumā. Atsevišķos sektoros izaugsme palēninās, ko nosaka līdzšinējās straujās izaugsmes sasniegtais līmenis. Līdz ar to vairākām apstrādes rūpniecības apakšnozarēm kāpināt izlaides apjomus līdzšinējos tempos kļūst problemātiskāk.
Tāpat noteiktās nozarēs vērojams arī izlaides kritums. Septembrī lielu kritumu uzrāda ķīmisko produktu ražošana, kas saistās ar izejvielu trūkumu biodegvielas ražošanai. Visticamāk, oktobrī situācija normalizēsies. Kritumu gada laikā uzrāda arī gatavo metālizstrādājumu ražošana, ko nosaka pieprasījuma izmaiņas eksportā, kā arī pērnā gada augstā bāze, kas tika sasniegta izpildot Latvijas nacionālās bibliotēkas pasūtījumu. Tāpat ziņas par sarežģījumiem pasaules auto ražošanas nozarē varētu liecināt par izaicinājumiem Latvijas automobiļu, piekabju un puspiekabju ražotājiem. Neskatoties uz sarežģītajiem apstākļiem globālajos tirgos un vērojamo izaugsmes palēnināšanos, apstrādes rūpniecība ir apliecinājusi spēju attīstīties arī šādos apstākļos. Ļoti būtiski ir turpināt investēt attīstībā, tai skaitā jaudu palielināšanā. Sagaidāms, ka arī turpmākajos mēnešos rūpniecībā mērens izaugsmes temps saglabāsies.
Tweet |
|