Tweet |
|
Skaidrās naudas pieejamība Latvijas novados pēdējā gada laikā ir uzlabojusies – reģionos uzstādīto bankomātu skaits ir palielinājies, bankomāts pieejams katrā novadā, kā arī ir palielinājusies skaidrās naudas izmaksa, izmantojot karšu pieņemšanas terminālus veikalos, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas informācija. Kopējais bankomātu skaits ir mazinājies, optimizējot to tīklu Rīgā, kā arī novēršot filiāles un bankomāta dublēšanos vienuviet.
Bankas uzsver, ka skaidrās naudas pieejamība tieši Latvijas reģionos ir palielinājusies, kaut arī skaitliski kopš pērnā gada beigām kopējais bankomātu skaits ir samazinājies. Šobrīd bankomāts ir pieejams katrā Latvijas novadā, un kopējais bankomātu skaits ir samazinājies uz Rīgas rēķina, kā arī novēršot filiāles un bankomāta dublēšanos vienuviet. Lai nodrošinātu bankomātu pieejamību reģionos, lielākā Latvijas vietējā tirgū strādājošā banka Swedbank pat bija izveidojusi speciālu reģionu programmu, kuras ietvaros uzstādīja bankomātus katrā pašvaldībā, kur to iepriekš nebija ekonomisku apsvērumu dēļ. Septembra beigās Latvijā bija pieejami 1015 bankomāti, kā arī klienti tika apkalpoti 275 klientus apkalpojošās vietās (filiālēs, norēķinu grupās).
Bankomātus Latvijā ir uzstādījušas septiņas bankas. Lielākais bankomātu tīkls uz 2016. gada 3.ceturkšņa beigām bija Swedbank ar 396 bankomātiem, mazākais – Rietumu bankai ar vienu bankas automātu. Bankomātus ir uzstādījušas arī Citadele banka (169), DNB banka (145), Nordea banka (77), Privatbank (14) un SEB banka (213). Banku klientiem ir pieejami ne tikai savas bankas, bet arī citu banku automāti, daudzi no tiem ir saslēgti draudzīgajos tīklos, kas piedāvā izņemt naudu bez komisijas maksas tāpat kā savas bankas bankomātos.
Kā liecina LKA maksājumu karšu statistikas dati, 2016. gada laikā ir par 2,8% samazinājies skaidrās naudas izņemšanas darījumu skaits ar kartēm, savukārt pirkumu skaits ar kartēm ir palielinājies par 13,7%. Tas apliecina tendenci, ka arvien vairāk cilvēku un uzņēmumu izvēlas bezskaidras naudas norēķinus, kas ir ērtāki, ātrāki un nav saistīti ar skaidrās naudas fiziskās drošības aspektiem.
Bankas pamatā cenšas sekot saviem klientiem, sniedzot pakalpojumus tajos veidos un kanālos, kur klientiem ir ērtāk. Liela daļa klientu izvēlas bezskaidras naudas darījumus, tādēļ bankas attīsta attālinātos pakalpojumus, vienlaikus tomēr neaizmirstot uzturēt un attīstīt tradicionālos pakalpojumu sniegšanas kanālus, kuros iespējams darboties arī ar skaidro naudu.
Foto:Jarmoluk/https://pixabay.com/en/users/jarmoluk-143740//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Tweet |
|