Tweet |
|
Pastāv risks, ka Latvijas valdības piedāvātā nodokļu reforma nemazinās nevienlīdzību, kas Latvijā ir liela problēma, intervijā Latvijas Radio norādīja Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka.
Viņa pauda, ka Eiropas Komisija (EK) jau vairāku gadu garumā ir aicinājusi Latviju īstenot nodokļu reformu, taču pašreizējais piedāvājums rada bažas, ka nevienlīdzība Latvijā palielināsies, nevis samazināties, kā to paredz reformas mērķis.
“Eiropas Komisija vēlas, lai reforma būtu, bet lai tā risinātu nevienlīdzības problēmas, uzlabotu un veicinātu cilvēku dzīves kvalitātes pieaugumu. No otras puses, lai netiktu pasliktināta situācija ar budžeta deficītu,” norādīja Šteinbuka, atgādinot, ka šī gada februārī tika nopublicēts progresa ziņojums, kurā EK vērtēja sasniegto un to, kas nav paveikts. Jau šajā ziņojumā esot varējis nojaust, par ko būs nākamās rekomendācijas. Attiecībā pret Latviju esot bijis uzsvars uz sociālo nevienlīdzību un tās mazināšanu kā arī problēmām veselības aprūpē.
Tāpēc tagad Eiropas Komisija iesaka cīnīties par lielāku nodokļu iekasēšanu, pārnest nodokļu slogu no cilvēkiem, kuru ienākumi ir ļoti mazi, uz kādiem citiem nodokļu veidiem.
“Viens no saskatāmajiem riskiem, ka piedāvātā reforma nemazinās nevienlīdzību, un pat ir aizdomas, ka palielinās. Tas ir viens no lieliem riskiem,” sacīja EK pārstāvniecības vadītāja.
Viņa cer, ka Finanšu ministrijas eksperti izvērtēs darba dokumentu un sāksies reāls dialogs starp Latvijas un EK ekspertiem. Varbūt Latvijai izdosies pārliecināt EK ekspertus, ka tie kļūdas, piebilda Šteinbuka.
Ziņots, ka Finanšu ministrija izstrādātajā Valsts nodokļu politikas pamatnostādņu 2018. – 2020.gadam projektā piedāvā pārnest slogu no darbaspēka uz kapitāla nodokļiem. Iecerēts IIN likmi samazināt līdz 20% ieņēmumiem līdz 45 000 eiro gadā, bet ieņēmumiem virs 45 000 eiro gadā noteikt IIN likmi 23% apmērā. Savukārt kapitāla nodokļos paredz noteikt IIN likmi 20%, bet 0% likmi reinvestētajai peļņai. Tāpat plānots atteikties no atbrīvojumiem, kas tiks kompensēti ar darba spēka nodokļu samazinājumu. Ministrija piedāvā arī daudzus citus samazinājumus.
Foto: Saeimas kanceleja
Tweet |
|