Tweet |
|
2011.gada 28.aprīlī Administratīvā rajona tiesa pasludināja spriedumu par policijas darbinieku J.M., atstājot spēkā Valsts policijas prettiesiski piemēroto disciplinārsodu par to, ka sarunā ar S.T., policijas darbinieks J.M. lietoja latviešu valodu.
Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrība (LIDA), kuras juristi pārstāvēja policijas darbinieka J.M. intereses tiesā, norādīja, ka J.M. tika sodīts nepamatoti. Zvanītājs S.T. ar policijas darbinieku runāja svešā (krievu) valodā, kas viņam nebija liegts. Zvanītājs pretēji Valsts valodas likumam, no policijas darbinieka J.M. pieprasīja runāt svešā (krievu) valodā. Policijas darbinieks neliedza zvanītajam runāt krievu valodā, bet atbildes sniedza latviešu (valsts) valodā. Tiesa spriedumā saskatīja zvanītāja diskrimināciju pēc tā lietotās valodas un tautības, kaut gan lietas materiālos zvanītāja tautība nav pierādīta.
No tiesas sprieduma secināms, ka turpmāk jebkura persona var zvanīt un pieprasīt no policijas darbiniekiem (arī no ārstniecības iestādēm, glābšanas dienestiem un citām iestādēm steidzamos medicīniskās palīdzības izsaukuma gadījumos, noziegumu izdarīšanas vai citu likumpārkāpumu gadījumos, kā arī tad, kad tiek izsaukta neatliekamā palīdzība ugunsgrēka, avārijas vai citos nelaimes gadījumos) ne tikai pieņemt iesniegumus/izsaukumus svešā valodā, bet arī sniegt atbildes tajā svešā valodā, kurā runā zvanītājs. Ar šo spriedumu tiesa, pretēji Valsts valodas likumam, nosaka jaunu kārtību valsts valodas lietošanā.
Tiesas spriedums neveicina valsts valodas nostiprināšanu un raisa bažas par latviešu valodas turpmāko pastāvēšanu. Tiesas spriedums pakļauj policijas darbiniekus diskriminācijai, liedzot tiem dienesta pienākumu veikšanas laikā lietot latviešu valodu, ja persona, kas vēršas policijā, runā svešā valodā. Latvijas policijas darbinieki ir nostādīti nevienlīdzīgā situācijā ar policijas darbiniekiem Krievijā, Francijā, Vācijā un citās valstīs, kurās policijas darbiniekiem, saņemot izsaukumus svešā valodā, nav jāsarunājas ar personu tajā pašā svešā valodā noziegumu izdarīšanas vai citu likumpārkāpumu gadījumos.
Tweet |
|