Tweet |
|
Pazeminoties gaisa temperatūrai, Valsts darba inspekcija (VDI) aicina darba devējus ievērot darba aizsardzības prasības un nodrošināt atpūtas telpas, lai ārpus telpām strādājošajiem būtu iespēja sasildīties un atpūsties, portālu «Bizness.lv» informēja VDI eksperts ārējo sakaru jautājumos Aivis Vincevs.
Ja faktiskā gaisa temperatūra ir no mīnus 5 līdz mīnus 10 grādiem, tad maksimālais laiks, ko nodarbinātais var strādāt aukstumā ārpus telpām ir 90 minūtes, pēc kura jāseko vismaz 15 minūtēm garam atpūtas laikam apsildāmās telpās. Ja temperatūra ir no mīnus 10 līdz mīnus 18 grādiem, tad pēc 80 minūšu gara darba laika jābūt vismaz 20 minūšu atpūtai, bet ja temperatūra ir no mīnus 18 līdz mīnus 30 grādiem, tad pēc 70 minūšu darba laika jābūt vismaz 25 minūšu garam atpūtas laikam.
VDI atgādina, ka nosakot darba laika un atpūtas ilgumu, jāpievērš uzmanība vēja ātrumam, kas ietekmē cilvēka pašsajūtu. Piemēram, ja ārpus telpām gaisa temperatūra ir mīnus 15 grādi un vēja ātrums ir ap 3 metriem sekundē, tad faktiskā gaisa temperatūra ir mīnus 21 grādi, bet ja vēja ātrums palielinās līdz 8 metriem sekundē, tad faktiskā gaisa temperatūra ir jau mīnus 28 grādiem. Strādājot ārpus telpām, darba devējam ir jānodrošina arī aukstam laikam piemērots darba apģērbs, kā arī iespēja padzerties siltu dzērienu.
Darba inspekcija norāda, ka darba veikšana pie pazeminātas temperatūras ir saistīta ar risku veselībai – gan dažādiem apsaldējumiem, gan arī palielinātu slodzi elpošanas ceļiem un sirdij. Ja, piemēram, tirdzniecības darbiniekiem, kas lielākoties nepārvietojoties uzturas vienā atrašanās vietā, ir paaugstināts atsevišķu ķermeņa daļu apsaldējumu risks (rokas, kāju pēdas, sejas daļas), tad darbinieki, kuru darbs saistīts ar fizisku slodzi, vairāk ir apdraudēti plaušu audu apsaldējumā – fiziskas slodzes laikā cilvēki pastiprināti ieelpo auksto gaisu, kurš, nepaspējot sasilt pirms nonākšanas plaušās, var apsaldēt plaušu audus, kā rezultātā var attīstīties plaušu iekaisums.
Tas, kā tiek noteikta faktiskā gaisa temperatūra, ņemot vērā vēja ātrumu, nosaka 2009. gada 28. aprīļa Ministru kabineta noteikumi Nr.359 «Darba aizsardzības prasības darba vietās».
Tweet |
|