Tweet |
|
Šodien sākoties Saeimas ziemas sesijai, valdošās koalīcijas partijas skaidri noteikušas prioritātes, un prognozējams, ka vissmagāk koalīcijas trijotnei ies ar nodokļu politiku skarošajiem jautājumiem.
Aizvadītais gads Saeimā beidzās ar kaismīgām diskusijām par to, vai ar likumu jānosaka minimālās sociālās iemaksas arī tiem darbiniekiem, kas nestrādā pat pusi slodzes. Paralēli šim jautājumam šķēpi tika lauzti par mikrouzņēmumu nodokli, kurš, par spīti premjerministra Māra Kučinska solījumiem nepaaugstināt nodokļus, tomēr tika paaugstināts.
Tieši nodokļu sistēma un sociālās garantijas ziemas sesijā būs Vienotības prioritātes, saka politiskās organizācijas priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns. Ņemot vērā, ka tieši Vienotības nostāja sociālo iemaksu jautājumā Zaļo un zemnieku savienību pārstāvošajam premjerministram radīja lielākās galvassāpes ceļā uz nodokļa palielināšanu un minimālo sociālo iemaksu atcelšanu, paredzams, ka šī gada pirmie mēneši koalīcijā noteikti būs saspringti. M. Kučinskis solījis, ka ar ilgtspējīgu risinājumu sociālo iemaksu problēmas atrisināšanā valdība nāks klajā jau 1. maijā, taču Vienotība uzskata, ka premjeram un viņa pārstāvētajai partijai vēl daudz jāizskaidro sabiedrībai un partneriem, pirms ķerties pie nopietna darba, raksta NRA.lv.
«Mikrouzņēmumu un sociālā nodrošinājuma jautājumos jāsaprot premjera un ZZS pozīcija, jo tur nekas joprojām nav skaidrs. Turklāt jāņem vērā, ka šie ir jautājumi, kas var pāraugt nacionālās drošības riskā,» atsaucoties uz faktu, ka sociālo iemaksu veicēju skaits sarūk, bet sociālo pabalstu un pensiju saņēmēju skaits pieaug, saka E. Smiltēns.
Solot būt konstruktīvam koalīcijas partnerim, Vienotība arī apņēmusies pievērsties nodokļu izmantojuma sadalījumam. Vienotība pievērsusi uzmanību tam, ka pārāk daudzi iedzīvotāji uzskata par pieņemamu izvairīties no nodokļu maksāšanas, jo neredzot, ka nodokļu nauda tiktu izmantota atbilstoši sabiedrības interesēm.
«Centīsimies skaidrot, kādā veidā uzturam valsti un vai visas funkcijas ir nepieciešamas. Cilvēku vidū ir noskaņojums, ka tie vēlas maksāt mazākus nodokļus, taču vai viņi ir gatavi saņemt arī mazāk valsts pakalpojumu. Daudziem nav izpratnes par šo saistību,» saka partijas līdera vietnieks.
Bez uzmanības Vienotība sola neatstāt arī izglītības nozari, kuras reformu dēļ organizāciju pārstāvošais izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis iemantojis vērā ņemamu sabiedrības nepatiku.
«Šadurskis dara izšķirošu darbu. Viņam arī jāpārveido mācību process, lai tas būtu interesantāks un aizraujošāks – atbilstošs 21. gadsimta prasībām. Un jaunajai sistēmai spēkā vajadzētu stāties 2018. gadā,» sola politiķis.
Savukārt ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis, jautāts par partijai prioritārajiem jautājumiem nākamajām Saeimas sesijām, atbild lakoniski: «ZZS galvenie trīs uzdevumi ir veselība, veselība un vēlreiz veselība!»
Politiķis uzsver, ka veselības nozare ir fundamentāla lieta, ar kuru saskaras ikviens sabiedrības loceklis. Tādēļ līdz 1. aprīlim sabiedrība tiks iepazīstināta ar skaidru redzējumu par veselības nozares attīstību un iespējamajiem veselības apdrošināšanas finansēšanas modeļiem.
Jānis Lasmanis
Foto: Saeimas kanceleja
Tweet |
|